29 maja 2019 Brak komentarzy admin Blog ,

Historia Polski, mimo iż wywodząca się pierwotnie z krainy Polan, jednak nieodłącznie kojarzona z pradawnym grodem Kraka. Nieustająca popularność obecnego serialu telewizyjnego, posiadającego koronę w tytule, jeszcze bardziej zwiększyła zainteresowanie, nie tylko siedzibą królów i książąt, ale i historią, pięknem i klimatem prastarego miasta. Kraków, miejsce gdzie ów duch minionych wieków przeplata się z duchem nowoczesności, jest jednym z najbardziej wyjątkowych miast, nie tylko w kraju ale i w Europie.

Miliony turystów odwiedzających corocznie i zapełniających kwatery owego grodu świadczy o nieustającej jego atrakcyjności turystycznej. Urok starych kamieniczek, poddawanych na bieżąco renowacjom, potrafi zauroczyć nawet najbardziej wybrednego miłośnika dawnej architektury. Wciąż wypełniający pewne miejsca duch minionych wieków dodaje bodźców do poznawania ich historii; bywa iż w wielu przypadkach nader ekscytujących, a nawet przerażających. Studiując fakty historyczne związane z panowaniem rodzin królewskich i książęcych, można doznać nieodpartego pragnienia do realnego przebywania w miejscach z nimi związanych. Wawel, najbardziej rozpoznawalny symbol Krakowa, odwiedzony chyba przez każdego obywatela naszego państwa, potrafi zrobić nieopisane wrażenie, nie tylko jego ogromnym majestatem budowli czy przepychem komnat i skarbca, ale również wiekową historią, opisywaną przez kronikarzy.

Warto zatem każdemu turyście, powracającemu tutaj kolejny raz, zaproponować radę, by jeszcze bardziej spróbował poznać i zgłębić historię dziejów królewskiego grodu. Nie tylko wzgórze wawelskie jest charakterystyczne dla Krakowa. Rynek i kościół Mariacki, to również jedno z najczęściej odwiedzanych przez amatorów poznawania i odkrywania czarujących uroków znanych miejsc. Warto również zwrócić uwagę, że dawna stolica posiada wiele zabytkowych kościołów, które warto zobaczyć, odwiedzić czy pomodlić się. Bez względu jaki światopogląd ktoś wyznaje, architektura i piękno krakowskich kościołów również posiadają nieocenioną wartość, niekoniecznie tę duchową.

Mimo, iż miasto wypełnione jest wielką liczbą zwiedzających, nie sposób zauważyć, iż nie ma tutaj jakiegoś poczucia zgiełku i tłumu, jak w innych wielkich miastach, choćby obecnej stolicy. Tak, na marginesie – oby nigdy nie przeniesiono jej do Krakowa. Mimo, iż nowoczesność wdarła się już do niego, choćby przestronne galerie czy hipermarkety, klimat dostojeństwa i dawnego stylu potrafi górować nad podmuchem współczesności. W końcu te rzesze miłośników, podążających do tego miejsca, pragnie zamieszkać w kwaterach posiadających swój specyficzny styl przynoszący relaks i komfort przebywania. Wszakże przemierzając niemałe przecież obszary królewskiego miasta w celu poznawania jego uroków, wysiłek fizyczny potrafi przynieść ogrom zmęczenia, któremu trzeba się poddać i udać na spoczynek, przed nadchodzącym kolejnym dniem. Oby tylko miejsc wolnych w tym celu nie zabrakło miłośnikom kosztowania piękna i uroków prastarego Krakowa.