29 maja 2019 Brak komentarzy admin Blog ,

Białystok to stolica, a także największe miasto w województwie podlaskim. W ostatnim czasie miasto odnotowało znaczący napływ turystów, a wiele nowych i ekscytujących barów, kawiarni i restauracji cały czas się pojawia się na turystycznej mapie miasta. Białystok znajduje się we wschodniej Polsce, blisko granicy z Białorusią i stanowić może odświeżającą alternatywę dla wszystkich, którzy chcą uciec od szablonowości najczęściej odwiedzanych miast, takich jak Gdańsk, Kraków i Warszawa, i chcą zwiedzić zupełnie inne miejsce. Jest to też miasto znacznie tańsze, niż te wcześniej wspomniane, dlatego ceny za nocleg w mieście są naprawdę atrakcyjne.

Warto zrobić na początek rundkę po fascynującym Rynku Starego Miasta, znanym jako Rynek Kościuszki. Jest to znane wśród mieszkańców miejsce spotkań i historyczny plac z ratuszem. W ratuszu znajduje się również Muzeum Podlaskie. Warto się do niego udać, aby poznać historię miasta.

Białystok posiada imponującą gamę kościołów, a ze względu na swój urok każdy z nich jest wart odwiedzenia. W szczególności na wizytę zasługują Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Katedra św. Mikołaja Arcybiskupa. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest kościołem z czerwonej cegły z dwiema wieżami. Znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Starego Miasta. Katedra św. Mikołaja Arcybiskupa natomiast, stoi przed skwerem poświęconym Konstantynowi Wielkiemu. Katedra św. Mikołaja Arcybiskupa jest wschodnią cerkwią prawosławną z czarnymi kopułami.
Mało kto o tym wie, ale Białystok był domem Ludwika Zamenhofa, polskiego lekarza, wynalazcy i pisarza. To właśnie Zamenhof stworzył esperanto, język,w którym mówią ponad 2 miliony osób. Być może wizyta w Białymstoku stanie się inspiracją do nauki tego języka?

Dużą atrakcją poza samym Białymstokiem zdecydowanie jest Białowieża, która często jest określana jako ostatnia pradawna puszcza Europy, dlatego też została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Białowieża zapewnia zainteresowanym wspaniałe wycieczki lub nocne przygody. Dla tych, którzy nie mają własnego transportu, są autokary bezpośrednio z Białegostoku. Oprócz flory, można tam zobaczyć łosie, wilki, rysie i, oczywiście, żubry. Dla tych, którzy chcą mimo wszystko zobaczyć przyrodę w mieście, około 32% Białegostoku zajmują parki i place.
Pałac Branickich jest kolejną często odwiedzaną atrakcją przez osoby odwiedzające Białystok. Został on nawet nazwany polskim Wersalem. Ten wyszukany kompleks ma ogrody, pawilony i rzeźby, wszystko znajduje się przed pięknym pałacem, który został zbudowany w latach 1691–1697. Został zniszczony przez nazistów w czasie II wojny światowej, po czym został odbudowany i odnowiony do dawnej świetności.

Wieczorem warto dać szansę białostockiemu życiu nocnemu i odwiedzić takie miejsca, jak, na przykład, Stary Browar. Znajduje się on na parterze hotelu Royal, w centrum Białegostoku i jest doskonałym miejscem na poznanie wybornego smaku najlepszych lokalnych piw.