29 maja 2019 Brak komentarzy admin Blog ,

Kielce są stolicą województwa Świętokrzyskiego i liczą sobie około 200000 mieszkańców. Pomimo posiadania wielu unikalnych i historycznych zabytków, miasto nie przyciąga tylu turystów, co inne polskie miasta o niższych populacjach, jak, na przykład, Malbork czy Międzyzdroje. Zdecydowanie warto jednak odwiedzić to miasto, ponieważ jest przepiękne, a hotele bądź hostele mają bardzo atrakcyjne ceny za noc. Co warto zatem zobaczyć w Kielcach?

Z pewnością Dworek. Pochodzi on z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jest do dziś dobrze utrzymanym przykładem typowego, polskiego dworku. Aktualnie, we wnętrzu budynku znajduje się małe muzeum regionalne.

Kielce są z pewnością miastem dla entuzjastów architektury, ponieważ posiadają wiele naprawdę charakterystycznych budynków. Pałac biskupów to zachwycający pałac z XVII wieku, który był niegdyś letnią rezydencją biskupów krakowskich. W pałacu tym mieści się Muzeum Narodowe, w którym podziwiać można, między innymi, rozbudowaną kolekcję malarstwa polskiego. To nie lada gratka dla miłośników sztuki!

Jeśli mowa o urokach architektonicznych Kielc,oczywistym jest zobaczenie ratusza miejskiego. Na relaksującego drinka i przekąskę można zatrzymać się natomiast na głównym placu miasta, czyli na Starym Rynku. Znajdują się tu znane i cenione bary piwne, kawiarnie, restauracje (w tym chorwacka restauracja) więc jest naprawdę w czym wybierać. W okresie świąt Bożego Narodzenia na placu znajduje się ogromna choinka, przystrojona światełkami.

Kielce mają też nietypowe muzeum, które bez wątpienia przypadnie do gustu dzieciom – muzeum poświęcone zabawkom i zabawom! W Muzeum Zabawek i Zabawy, mnóstwo atrakcji znajdzie się nie tylko dla najmłodszych oraz całych rodzin, ale także dla osób w nieco starszym wieku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część wystawy w muzeum to sekcja „Made in Poland”, w której prezentowane są produkty z czasów komunistycznych, kiedy to nasz kraj postrzegany jako szary i smutny. To wyjątkowe muzeum, zdecydowanie warte poświęcenia mu kilku godzin podczas pobytu w mieście. Mieści się ono w charakterystycznym, żółtym budynku, który znajduje się na placu Niepodległości.
Kielce to bardzo zielone miasto, co można zauważyć dzięki atrakcyjnemu parkowi miejskiemu. Są tutaj płaczące wierzby, staw i kaczki, oraz fontanna. To doskonałe miejsce na relaks i odprężenie się po zwiedzaniu, czy przeczytanie książki w ciszy. Przez park przebiega rzeka Silnica, a w pobliżu znajdują się również popularne kawiarnie, bary i restauracje. W miesiącach letnich panuje tu niesamowita atmosfera!

Kielce mogą także zaoferować do zwiedzania wiele kościołów, ale jeśli brać udział w nabożeństwie, to tylko w słynnej głównej katedrze, która ma wyjątkowo wspaniałe wnętrze. Została ona zbudowana w XII wieku, a następnie zniszczona w XIII wieku, została jednak odbudowana i trwa do dziś. Wyróżniają się w niej wysoki ołtarz w kolorze złotym i barokowe ściany. W tym ściśle katolickim kościele odbywają się regularne msze, takie same jak niegdyś, w XVIII wieku.