23 grudnia 2017 Brak komentarzy admin Blog ,

W ciągu minionych kilku lat ogromnie popularny na wyprawy stał się kierunek azjatycki. Jest tam wiele interesujących państw – każdy zupełnie odmienny. Pośród tych egzotycznych dla nas ciekawostek, Japonia jest często pomijana. Tymczasem, jest to kraj niebywale uroczy, mogący szczycić się ciekawą historią, kulturą oraz mający do zaoferowania turystom wiele atrakcji.

Piękna architektura
Architektura Japonii, kraju inaczej nazywanego krainą Kwitnącej Wiśni, to przepiękny przykład typowo azjatyckiego budownictwa, wykorzystującego w znacznym stopniu drewno oraz jego rewelacyjne cechy jako materiału budowlanego. Cechą najbardziej rozpoznawalną tego stylu jest minimalizm, prostota i wielka miłość do przestrzeni. Japończycy w każdym calu przejawiają także ogromną miłość do natury – nie uważają się oni jej władcami, a wręcz odwrotnie, sądzą, że są jej nieodłączną częścią. Klasyczne japońskie budynki są najczęściej asymetryczne i łatwo w nich zauważyć wpływy chińskie lub buddyjskie. Będąc w kraju Kwitnącej Wiśni warto odwiedzić osadę nazywaną Shirakawa-gō, zabytek znajdujący się na liście UNESCO.

Zwyczaj picia herbaty
Chanoyu to nazwa japońskiej ceremonii zaparzania i picia herbaty. Jest to bardzo podniosłe i poważne wydarzenie, dlatego jest zwane ceremonią. Nastroje panujące podczas ceremonii to spokój i godność, a całość dzieje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Wykorzystuje się odpowiednią zieloną herbatę nazywaną „matcha”, czyli specjalny rodzaj zielonej herbaty w formie proszku. Odmierzona ilość sproszkowanych liści herbaty powinna zostać zalana wodą o odpowiedniej temperaturze, a potem bardzo dokładnie rozmieszana specjalnym przyrządem przypominającym wyglądem pędzel do golenia. W większych miastach kraju Kwitnącej Wiśni, tak jak na przykład Kioto, są nierzadko organizowane specjalne pokazy ceremonii parzenia i picia herbaty. Zdecydowanie dobrze jest, w miarę możliwości, w niej uczestniczyć.

Gejsze
Gejsza, wbrew często powtarzanym teoriom, wcale nie jest określaną jako, negatywnie odbieraną w naszej kulturze „osobą do towarzystwa”. Wręcz odwrotnie, jest to osoba o wyjątkowych umiejętnościach artystycznych, bawiąca gości tańcem, śpiewem oraz grą na tradycyjnych instrumentach muzycznych. Geisha jest także kobietą, która może poprowadzić wspomnianą wcześniej ceremonię zaparzania i picia herbaty. Co interesujące, zostanie geishą nie jest takie proste – konieczny jest trwający dużo czasu, bo aż sześcioletni czas szkolenia, podczas którego przyszła geisha jest określana jako „maiko”. W tym tak długim czasie, maiko uczona jest historii kraju i świata, sztuki, stosowania dobrych manier jak również poznaje literaturę i poezję. Geishe są niesamowicie wpływowymi kobietami, odgrywającymi ważną rolę tak w polityce jak i w gospodarce Japonii. Poznać geishę jest dosyć prosto – na przykład po charakterystycznym makijażu oraz ozdobnych kimonach.
Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z tych krajów, które niestety nie są wcale tanie, jeśli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie. Decydując się na podróż w ten region świata, dobrze byłoby wszystko dokładnie zaplanować, również szczegóły związane z transportem wewnątrz kraju. W Internecie dostępnych jest ogromna ilość poradników na ten temat, a także wiele cennych informacji można odnaleźć na dedykowanych forach podróżniczych. Najlepiej jest czerpać informacje z pierwszej ręki, od osób, które już odwiedziły kraj Kwitnącej Wiśni.