29 listopada 2017 Brak komentarzy admin Blog

Argentyna, państwo znajdujące się w Ameryce Południowej, to cudowny raj dla podróżników. Jest to jeden z bardziej rozwiniętych krajów tego regionu kuli ziemskiej, o stosunkowo dobrej jakości życia. W Argentynie każdy znajdzie coś dla siebie – ten ogromny powierzchniowo kraj jest wielce zróżnicowany, nawet jeżeli chodzi jedynie klimat. Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, czyli bardzo ciepły i wilgotny. Przemieszczając się dalej do środka kraju jest klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a to znaczy suchy jednak tak samo ciepły. Na południowym terenie, na wyspie o nazwie Ziemia Ognista, jest klimat chłodniejszy, subpolarny.

Przyroda w Argentynie
Ze względu na tak zróżnicowany klimat obserwowany w tym państwie, przyroda jest także bardzo interesująca. Pośród najbardziej charakterystycznych i interesujących dla nas, Europejczyków, zwierząt można tam spotkać małpy, jaguary, pancerniki, tukany, lwy morskie i ogromną różnorodność węży. Pośród ryb bezwzględnie największą i jednocześnie przerażającą atrakcją są piranie. Dla wszystkich miłośników przyrody „must see” są parki narodowe Iguazú, Lanín, Nahuel Huapi oraz Los Glaciares – trzeba je odwiedzić i przekonać się, jak bardzo inne od naszego jest środowisko naturalne w tym kraju.

Kultura i sztuka
Kultura Argentyny jest silnie zakorzeniona w europejskich zwyczajach głównie przez emigrantów z Europy. Inspiracje zza oceanu widoczne są nie tylko w uprawianych przez Argentyńczyków sportach, jak i kuchni, której, spora część pochodzi z europejskiej kuchni śródziemnomorskiej. W związku z tym, że najczęstszą religią na tym obszarze jest katolicyzm, także tradycje i święta są podobne do europejskich. Różnica, na pozór mała, ale w istocie wystarczająca, by kraj ten okazał się interesującym kierunkiem turystycznym jest taka, że wszystkie święta obchodzone są bardzo hucznie – z dużą ilością obłędnego jedzenia i tańcami i śpiewami aż do białego rana.

Taniec i muzyka Tango
Taniec ten jest chyba najlepiej rozpoznawalnym elementem tego regionu. Zmysłowy, dynamiczny i pełen emocji jest zdecydowanie najbardziej znaczącym tematem kultury – nie tylko taniec, lecz również muzyka. W tańcu obowiązuje kilka bazowych figur, jednak przeważnie obserwuje się improwizację oraz nadzwyczajną bliskość partnerów. Tradycyjnym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango jako część światowego dziedzictwa kulturowego niematerialnego jest wpisane na listę UNESCO.

Napar Yerba Mate
Wywodzący się z południowej części Ameryki napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest obecnie znany na całym świecie. Przyrządza się go w odpowiednio do tego wykonanych kubeczkach z tykwy wyposażonych w odpowiednią słomkę zwaną „bombilla”. Kubeczki napełniane są suszem ziołowym do objętości około trzy czwarte oraz zalewane przestudzoną wodą o odpowiedniej temperaturze, żeby natychmiast nadawało się do picia. Yerba Mate znana jest ze swoich właściwości pobudzających, a to dzięki zawartości substancji zwanej mateiną, o działaniu zbliżonym do kofeiny. Badania dowodzą, że Yerba Mate jest bardzo bogata w antyoksydanty, które mają dobroczynny wpływ na organizm.
Argentyna, choć z jednej strony podobna kulturowo do Europy, z drugiej strony jest ogromnie ciekawym regionem podróżniczym. Warto więc odwiedzić ją i poznać niespotykane w innych częściach świata obyczaje.