7 listopada 2017 Brak komentarzy admin Blog

Praga to coraz bardziej modne pośród zwiedzających miasto uchodzące za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Na to miano zasłużyło ono sobie głównie dzięki wyjątkowym obiektom i miejscom. Podczas pobytu w Pradze, szczególnie warto jest zobaczyć dzielnicę Hradczany, oraz zwiedzić Most Karola i Rynek Staromiejski.

Hradczany

Hradczany to dzielnica Pragi położona na zachodnim brzegu rzeki. Jest ona wręcz usiania zabytkowymi budynkami i ogromnie uroczymi zakątkami.

Na szczególne uznanie zasługuje przede wszystkim gigantyczny zespół zamkowy na Hradczanach, gdzie znajduje się siedziba prezydenta państwa. Cały kompleks składa się nie tylko z obiektów typowo pałacowych takich jak Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, Belweder Królowej Anny i Pałac Lobkovicki, lecz obejmuje on także liczącą około 100 metrów wysokości Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha, Bazylikę i Klasztor św. Jerzego, zabytkową Złotą Uliczkę która zamieszkiwana była kiedyś przez złotników, czy też Ogrody Królewskie, w których można w doskonałych warunkach i pięknych okolicznościach przyrody wypocząć obserwując Belweder, tarasy widokowe i przepiękną oranżerię. W Ogrodach Królewskich znajduje się też znana Śpiewająca Fontanna, która każdego wieczoru gwarantuje niezwykłe widowiska z wykorzystaniem wody, światła i dźwięków, uzupełnione także w okresie letnim o niezwykłe pokazy na żywo zespołów baletowych i koncerty rozmaitych muzyków.

Most Karola

Most Karola to robiący wrażenie, zabytkowy, XV-wieczny most na rzece Wełtawa, który łączy dwie piękne dzielnice Pragi – Malą Stranę i Stare Mesto. Most Karola olśniewa nie tylko swoją zabytkową konstrukcją opartą o piaskowiec, lecz także obecnością na nim trzydziestu barokowych figur, które przedstawiają wizerunki świętych. Pośród trzydziestu figur znajduje się figura świętego Jana Nepomucena, której dotknięcie, zgodnie z legendą, przynosi szczęście. Z obu stron Mostu Karola zlokalizowane są oprócz tego wysokie wieże obronne. Wchodząc na nie można podziwiać rozległą, cudowną panoramę miasta.

Rynek Staromiejski w Pradze

Rynek Staromiejski w Pradze to otoczony zabytkowymi budowlami kościelnymi a także okazałymi kamienicami plac, który stanowi nieodzowny punkt każdej wycieczki do Pragi. Rynek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym środku zlokalizowany jest pomnik Jana Husa – straconego na stosie w 1415 r. znanego, czeskiego duchownego – reformatora Kościoła, bohatera narodowego, filozofa, prekursora protestantyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego i twórcy literackiego języka czeskiego. Spacerując po Rynku obowiązkowo trzeba także zobaczyć Ratusz Staromiejski. Na jego południowej ścianie znajduje się bowiem znany zegar astronomiczny Orloj, który od blisko 600 lat wskazuje nie tylko aktualną godzinę, ale też pokazuje obecne ułożenie planet na niebie. Oprócz tego w każdej godzinie odbywa się gromadzący rzesze widzów spektakl z wykorzystaniem wyjątkowego mechanizmu zegara i przesuwających się figur.